SVEIKI. ŠOBRĪD TOP MĀJAS LAPA- WWW.PERLUMAMMA.LV un pagaidām šis blogs darbojas neaktīvā režīmā. Ja interesē man tuvās aktualitātes, aicinu sekot manam Instagram kontam @perlumamma.lv !



"kādu laiku atpakaļ uz zemes satikās divi cilveki. viņi diendienā pavadīja kopā laiku. viņi kopā priecājās un arī bēdājās. viņi veidoja skaistas atmiņas. un viņi viens otram kļuva ļoti,ļoti īpaši. jā, tā bija draudzība un saikne. sajūta, ka kopā var izdarīt daudz vairāk nekā katrs atsevišķi. sajūta, ka brīdī kad viens otru samīļo, pasaulē apstājas laiks, pavadītais klusums ir piepildīts,un dveselē ielīst silta,balta gaisma. tāda varētu būt Mīlestība . un arī Laime.
par šiem cilvēkiem es saku, ka viņi viens otram ir Pērles.


es esmu mamma divām Pērlēm un sieva brīnišķīgam vīram- manas dzīves labākajam draugam.
mans vārds ir Katrīna.
es jau vairākus gadus praktizēju kā dūla (šobrīd papildus mācos starptautiskā dūlu apmācībā), esmu sertificēta krūts zīdīšanas konsultante. esmu Latvijas Dūlu apvienības un Latvijas Mājdzemdību ģimeņu apvienības biedre. esmu iesākusi ceļu Rīgas Stradiņa universitātē, lai kādudien kļūtu par ārstu - mani padziļināti interesē ginekoloģija, dzemdniecība, osteopātija, seksoloģija un psihoterapija. vairākus gadus vadu lekcijas vecākiem un vingrošanas nodarbības grūtniecēm, īpaši vēlos atbalstīt māmiņas, kuras savus bērnus gaida vai audzina vienas pašas- bez vīrieša atbalsta. šobrīd vadu arī meditācijas nodarbības grūtniecēm un aktīvi darbojos Latvijā lielākajā ģimeņu- topošo vacāku apmācības vietā "Māmiņu klubs".
te rakstu par to, ko es mācos un ko gribu dot tālāk. liela daļa rakstu gan balstās uz manu- kā māmiņas pieredzi, tādēļ par profesionāliem jautājumiem labāk vērsties pie manis personigi uz e-pastu vai telefonu, kas ir pieejami internetā."



otrdiena, 2010. gada 23. novembris

tiekamies šo 4dien Dominā "Gaidību 4dienā"!

šo 4dien, 25.novembrī, pl.11:00 t/c Domina vēlos aicināt topošās māmiņas uz "Gaidību 4dienu", kurā lasīšu lekciju par "Veselīgu uzturu bērniņa gaidīšanas laikā".
katra mēneša pēdējās 4dienas pirmspusdienu t/c Domina dažādi speciālisti no veselības aprūpes iestādēm stāsta dažādas tēmas un atbild uz māmiņu jautājumiem.
apmeklējot šo pasākumu māmiņas saņem īpašu atlaižu karti, ar kuru visas šīs dienas garumā visos veikalos ir atlaides un speciāli piedāvājumi gan grūtniecēm, gan mazulītim!

ļoti priecāšos satikt topošās māmiņas!
uz tikšanos ceturtdien!

pirmdiena, 2010. gada 22. novembris

"Balsis."

rakstītais manā mācību rokasgrāmatā neonatalogijā, ar ko es nespēju nepadalīties...tieši tādēļ, ka tas ir mācību gramatā un visticamāk cita veidā nenonāktu līdz Jums...

"Iedomajieties, kā es jutos, kad pēkšņi, manā siltajā, mitrajā un tumšajā istabā ielaužas gaisma, balsis un svešas rokas. Palīgā- kas ar mani notiek? Kāds mani ir satvēris un steidzīgi kaut kur iet. Tad pievienojas vēl citas balsis un rokas. Kāds berzē mani, sarunājas un gaisma ir ļoti spoža. Vai viņi nezina, ka mani ir auksti, es nekad agrāk neesmu jutusi aukstumu. Man krūtīs ir smagums, un kapēc ir tik grūti kļuvis elpot? Kas tas ir ko man bāž mutē? Viena no balsīm saka: "izdevās"...balsis izklausās priecīgas, un arī elpot ir daudz vieglak. Manas acis ir atvērtas, bet es nevaru redzēt, viss ir tik izplūdis...
Balsis...Kur ir tā maigā balss, kas agrāk ar mani sarunājās un dziedāja? Ta bija kopā ar mani, lai kurp es dotos! Un kā ar to zemo balsi, ko es tik ļoti mīlu? "Kāda viņai izstiepta galva", saka viena no balsīm: "kāds jocīgs bērniņš", pievienojas cita balss.
Jocīgs bērniņš...mani ir ausis un es varu dzirdēt VISU, ko viņi saka par mani. Ai-ai!!!! Kāds iedur man rokā kaut ko asu. Mana roka sāp, bet balss saka; "ātri savāc asinis, pirms tās sarecē."
Beidzot esmu sasilusi, liekas siltums nāk no augšas. Arī balsu apkārt vairs nav tik daudz. Bet rokas vēl joprojām pieskaras man un pārbauda. Augstākas un zemākas balsis apspriež skaitļus, šķīdumus un antibiotikas. Uz vienas pēc otras savam rokām un kājām es sajūtu spiedienu. Ko viņi dara ar mani? Kāda laipna balss saka: "Laiks tavai pirmajai vannai bērniņ."
Man patīk vanna, tā ir silta un slapja kā vieta, no kuras es nācu.Tad es sadzirdu jaunu balsi sakām: "Vai tagad māmiņa un tētis drīkst ienākt?"

Un tad es izdzirdēju.... to maigo balsi, kas piešķīra manai sirdij spārnus.
šnukstot tā saka: "Viņa ir tik maziņa, bet tik skaista." Pieskāriens izvilina maiguma asaras viņas acīs. Zema, klusa balss arī ir šeit, un tā saka" "Jā, viņa IR brīnišķīga!" un es iedomājos, ja jau balsis, kas piešķīra manai dvēselei mieru un drosmi, ir šeit, man jādara viss, lai es izdzīvotu.

(autors- D.Higinsone, jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļas rezidente, no ASV)

svētdiena, 2010. gada 21. novembris

vanniņa, kurai es dodu 5 zvaigznes!

cik man žēl ,ka šo vanniņu es atradu tikai nesen...
tā man būtu noderējusi jau kad piedzima Beatrisīte, jo dēļ savām muguras problēmām, visgrūtak man gāja tieši ar vannošanu. tā iemesla dēļ visbiežāk vannošanās mums notika kopā lielajā vannā, nevis mazajā parastajā, kur ar salīkušu muguru pāri vannai man vajadzeja mazgāt meitiņas. taču cik labi, ka kāds pasaulē izgudro visādas fīčas, lai atvieglotu vecakiem dzīvi :) viena no tām- TummyTub vanniņa!

foto no vietnes
Man svarīgākais lasot reklāmas materiālu ir, ka
  • šaja vanniņā bērnam ir patīkama pelde jau no dzimšanas līdz pat 3.gadu vecumam, īpašais dizains nodrošina to, ka zīdainis var vannoties viņam tik ierastajā embriona pozā,
  • zīdainis līdz pleciem ir ūdenī, tāpēc viņam ir silti (parastajās vanniņās, vismaz manas meitiņas "uzpeld" un tad ir pliki punči :( ),
  • ir mazāks ar ūdeni aizrīšanās risks mazulim,
  • caurspīdīgā vanniņa ļauj redzēt kā bērniņš vannā ir iekārtojies,
  • nav asu malu un ir stabila,
  • izlietojams mazāks ūdens daudzums,
  • ūdens t' vanniņā jābūt no 30-37'C grādiem, un savu t' tas saglabā ~20.minūtes,
  • ar vienu roku bērniņu var droši pieturēt (zem zodiņa) un ar otru roku viņu mazgāt,
  • lai cik ērta un vienkārša ir vannošana šaja vanniņā, nekādā gadījumā neatstajiet vanniņā bērniņu bez uzraudzības!
  • atcerieties ka zīdainītim līdz 3. mēnešu vecumam arī pleciņiem jābūt ūdenī (tādēļ jāpielej vairak ūdens)
Latvijā šo vanniņu var iegādāties par ~19,- latiem + 22,-Ls maksā vanniņas pamatne.
To var nopirkt internetveikalā http://www.babystore.lv/?dir=brand&id=tummytub

Noskaties foršas filmiņas par vannošanu -
http://www.omnidatum.com/placiau/19
http://www.tummytub.de/english/home.php

Mana īpašākā Lielā Intervija. "Mans mazais" 7/2009.


 

 piedodiet par slikto kvalitāti ieskenēšanas procesā, interviju 2009.gada jūlija žurnālā var lasīt iekš www.manizurnali.lv

par manu attieksmi pret medijiem.
teikšu godīgi, ka pēdējā gada laikā mana cieņa ir saglabājusies tikai pret dažiem medijiem mūsu valstī, un ja man kādreiz ir kaut kur jāparādās, tad es vēlētos runāties ar tiem žurnālistiem, kuri patiešam jēgpilni sarunājas ar konkrēto intervējamo personu un, ka svarīgākais ko žurnālists grib parādīt ir kāda kolorīta vai dzīvesgudra personība, nevis kārtējais sensacionālais apšaubāmais skandāliņš vai gultas romāniņš. jā, dzeltenā prese ir koks ar vairakiem galiem, jo "to neviens nelasa,bet visi zin kas tur rakstīts" :) arī tā ir liela daļa auditorijas caur kuru var uzrunāt cilvekus, jautajums tikai paliek- cik no tā ko Tu saki, tiks uzrakstīts korekti un vai/cik cilvēki Tevi sapratīs tā kā Tu biji gribējis...
pagaidām godīgi varu teikt, ka patiešam mans mīļākais žurnāls jau pēdējo desmitgadi ir "Mans Mazais". Zem mazās gultiņas visi MM zurnāli ir sakārtoti pa gadiem un tēmām.)
Tādēļ, protams, ka es ļoti priecājos par brīnišķīgo sadarbību, kas man ir ieveidojusies ar MM redakciju- esmu savu viedoli paudusi gan lielajā intervijā, gan stāstījusi par dūlošanu, gan mana mazā meitiņa ar masieres palīdzību bijusi pareiza hendlinga modelīte. :)


Tapēc šoreiz, lai Jūs iepazītu mani tuvāk- pareklamēju sev mīļāko un katrīnīgāko interviju, kuru labākā kvalitātē var izlasīt manizurnali.lv sadaļā "Mans Mazais". Tajā es stāstu par savu pirmo meitiņu Beatrisi, pirmo dzemdību pieredzi un laiku, kuru pavadu palīdzot vecmātēm dzemdībās....
Paldies intervijas autorei Zanei, par to, ka nepazudām tulkojumā! :) Un paldies fotogrāfei Ievai par brīnišķīgo fotosesiju Botāniskaja dārzā!

grāmata "Gaidības un radības ar prieku".

šī grāmata viennozīmīgi ir Pērle.
domas, kas izteiktas tajā, nes kā gaismas starus topošajām māmiņām, kuras vēlas uzzināt ko vairak par dažreiz nezināmo,bet īpašo gaidību un radību laiku.
esmu ļoti pateicīga, savai kolēģei, arī dūlai- Lindai Rozenbahai, par šīs grāmatas izdošanu. Grāmata ir bijusi ne tikai iedrošinājums man, bet daudzām, jo daudzam sievietēm un es esmu pārliecināta, ka šī grāmata vēl daudziem dos pārliecību par dabiskām dzemdībam vai vismaz ļaus ieraudzīt dzemdības no cita skatu punkta, nevis tradicionālā priekšstata, ka dzemdības ir tikai ciešanas...

šī gramata ir pirmais Latvijas vecmāšu orģināldarbs- kas nozīmē, ka grāmatas tapšanā piedalījušās vecmātes- Rudīte Brūvere, Dina Ceple, ka arī psihologe Irēna Kondrāte.
Rakstu krājuma autore ievadā piemin, ka "šis rakstu krājums ir vien dažas "ceļa norādes" tām gimenēm, kuras vēlas piedzīvot dabiskas dzemdības, radības bez bailēm, ar prieku".

Uzskatu, ka šī grāmata ir obligātā literatūra topošajām māmiņām, no diemžēl šaurā dzemdniecības tēmas grāmatu klāsta, kas pieejams mūsu gramatnīcās.
Grāmata ir sadalīta tēmās- "Grūtniecība", "Dzemdību plāns", "Gatavojoties dzemdībām", "Radības", "Pēcdzemdību periods", "Dzemdību stāsti".
(p.s. zinu, ka šogad šī gramata ir pārizdota un tai nākušas klāt nodaļas par ūdensdzemdībām un zāļu tējām)

Un zini, izlasot gramatu, man nevienu brīdi nelikās ka kāds mani grib par kaut ko pārliecināt vai piemānīt, jo tur rakstītais ir tieši kā dzīvē, tieši kā es sajūtos, tieši kā es piedzīvoju. Patiesi piedzīvotās sajūtas un padomi ir patiešam īsti un noderīgi, kas mani nepārprotami pārliecina, ka šī grāmata apraksta Patiesību.

Citāti, kuri man kļuva ļoti īpaši pēc grāmatas izlasīšanas -
  • "Ja vēlies atvērties un ļauties mazuļa piedzimšanai, tev ir japieskaņo sava elpa kustībām, nav jāraizējas- "es par skaļu elpoju", vai "kā es no malas izskatos", jo ar šādu attieksmi nedz var orgasmu sasniegt, nedz bērnu piedzemdēt. (...) Dzemdēšana ir kā mīlēšanās- kur pirmkārt liela nozīme ir brīvai elpai, ka žokļu un sejas muskuļiem ir tieša saikne ar dzemdes un maksts muskulatūru,-ja vieni ir saspringti tad arī otri tādi ir. Tapat kā sakostiem zobiem būs grūti tikt līdz orgasmam, tāpat arī bērniņš nevarēs virzīties pa eju, kur ir saspringti muskuļi. Līdzīgi elpa ir skaļa gan mīlējoties, gan piedzimstot un dzemdējot, gan aizejot Mūžībā."
  • Personīgi man otrajās dzemdībās palīzeja gramatā aprakstītā "Ūdensrozes meditācija" (18.lpp)
  • "Bērni paši zina, kad viņiem jādzimst, un tas notiek brīdī, kad abi - gan bērns, gan mamma- ir tam gatavi."
  • "Kā vislabāk dzemdēt zini... Tu pati!"


"Gaidības un radības ar prieku"
aut. Linda Rozenbaha sadarbībā ar vecmātēm Dinu Cepli un Rudīti Brūveri,
kā arī psiholoģi Irēnu Kondrāti,
Autorizdevums
Rīga, 2008
cena ~7,-Ls
es patiešām ļoti ceru, ka šī grāmata dos Tev noderīgas atziņas gaidību un radību laikam un ļaus Tev piedzīvot šo laiku ar prieku! -Pērļu mamma



trešdiena, 2010. gada 10. novembris

jaudīgā mamma - Kristi. 2.daļa.

pilnīgi loģisks turpinajums 1.daļai- intervija ar Kristi- Lindas filmas Mamma, kura ļauj mums visiem ieskatīties Gerdas piedzimšanā.
es esmu ļoti priecīga, ka neskatoties uz to ka Kristi kopā ar visu ģimeni pašreiz atrodas tālajā Austrālijā, viņa tomēr atrada laiku lai atbildētu uz maniem jautājumiem bloga sadaļai.
Un kā es ļoti ceru, Kristi nekur tālu no mana bloga nepazudīs, jo viņa man padeva dažas nudien brīnišķīgas idejas, kuru rakstīšanā es ļoti vēlētos iesaistīt arī viņu:)

Ko nu es daudz....
Kristi ir ļoti atvērta un patiesa būtne. Mamma divām brīnišķīgām meitām. Un, man šķiet, ka piedzīvojusi, divas neaizmirstamas un fantastiskas ne tikai bērnu piedzimšanas bet arī viņu dzimšanas dienas...

Tātad, par visu pēc kārtas.
Kristi Aivare, 32 gadi, mamma 2 meitām- Gerdai (2,5gadi) un Austrai (2 mēneši).

Gerda un Austra.

Par mazajiem sīkumiņiem, kas veido to ko mēs saucam par laimi.


"Kļūt par mammu viennozīmīgi ir bijusi viena no labākajām pieredzēm manā dzīvē. Tas man ir ļoti cēlis pašapziņu, devis vēl lielāku ticību saviem spēkiem, sajūtu, kas es varu un pārliecību, ka es spēju. Radīt bērnu – tas taču ir brīnums! Es pati nespēju vien beigt par to brīnīties.

Bērni māca pacietību, māca atšķirt svarīgās lietas no steidzamajām. Man laikam bērni laikam devuši tādu brīvības sajūtu. Lai gan fiziski , finansiāli un laika ziņā jau protams ierobežojumi ir, bet bērni kaut kā ir pavēruši skatienu uz pasauli plašāk. Gan pārnestā, gan burtiskā nozīmē – kopā ar Gerdu viņas pirmajā dzīves gadā izceļojāmies pēc sirds patikas. Savu 6 mēnešu jubileju Gerda atzīmēja Marokā. Šobrīd visi esam Austrālijā. Bērni viennozīmīgi NAV šķērslis! Varbūt tas ir izaicinājums, bet man tādi patīk! Esmu daudz vairāk iemācījusies priecāties par šodienu. Ir tik daudz visādi mazi sīkumiņi, kas veido to, ko mēs saucam par laimi. Piemēram, šodien vecākā meita dod man gabalu no sava ābola un saka – mamma, tas tev, es ar tevi dalos!
Vai atrod dārzā gliemezi, nes man un saka – mamma, skaties, smuki!
Vai mazā smaida savu bezzobaino smaidiņu, skatoties uz mani. Tie ir tādi mazi nieciņi, bet tas tik ļoti aizkustina. Jebkura mamma mani sapratīs! Laikam tagad varu tā pa īstam teikt, ka esmu laimīga, un tas ir pateicoties maniem bērniem un manam draugam."



Par dzemdībām.

"Tagad domājot par to, īstenībā nemaz neatceros to vienu konkrēto brīdi, kad izdomāju vai sapratu, ka dzemdēšu mājās. Protams, pēc tam, kad pirmo meitu dzemdēju mājās, ar otro pat šaubu nebija, ka arī viņu gribu laist pasaulē mājās. Tas man likās pats par sevi saprotams. Bet ar pirmo laikam bija vairāku apstākļu sakritība. Grūtniecības laikā biju uzskaitē pie ļoti jaukas vecmātes, taču viņa diemžēl dzemdības nepieņem, tāpēc nācās meklēt kādu citu, bet gribējās blakus cilvēku, kas mani saprot un dzird, kas ir mani kaut kādā veidā iepazinis. Gribējās tādu īpašu, savu atmosfēru, gribējās būt noteicējai par to, kas ar mani notiek. Jā, un vēl – nu galīgi negribējās iet uz slimnīcu, jo nejutos slima. Protams, stādījos priekšā, ka dzemdības nav nekāda vieglā padarīšana, taču ļoti negribējās tādu medicīnisku pieeju tam. Man lielu apjukumu radīja tas, ka jākrāmē kaut kāda soma, kaut kur jābrauc. Tas viss radīja lielāku stresu, nekā pats dzemdību fakts.

Manī kaut kā bija tāda sajūta, ka ja jau sievietes gadu simtiem varējušas pašas dzemdēt un ja visi dzīvnieki to dara paši – tā taču ir daļa no dabas manī, tad arī es to varēšu. Bērna laišana pasaulē taču ir daļa no sievietes būtības. Un tad laikam viss kopā – manas vēlmes un izjūtas, dažas citas mammas, kas bija pašas mājās dzemdējušas, pietiekoši daudz informācijas par dzemdībām ļāva izdarīt izvēli par labu mājdzemdībām.

Pirms pirmajām dzemdībām izlasīju grāmatu(skat. baigās), kurā bija daudzi dzemdību stāsti, kas lika saprast, ka vienkārši jāklausās sevī, jāļaujas procesam, daba pati zina, kā kas jādara, jāieklausās tajā, ko saka mans ķermenis, nu un protams vēl paļāvos uz vecmāti. Otrajās dzemdībās ļoti nozīmīgs bija arī mana drauga atbalsts, bez tā es nevarētu."
"Otrajās dzemdībās ļoti nozīmīgs bija arī mana drauga atbalsts, bez tā es nevarētu."










Par piedalīšanos Lindas filmā.

"Palēnām viss veidojās tā, ka tad, kad jau biju vairāk vai mazāk nonākusi līdz mājdzemdību idejai kā tādai, interesējos par to, kas un kā notiek. Zināju, ka Linda, kas ir mana draudzene, arī dzemdējusi mājās. Griezos pie viņas. Viņa man ieteica griezties Stārķa Ligzdā, kā arī palīdzēja sameklēt vecmāti. Savā ziņā droši vien piekritu, tāpēc, ka man viņas ideja likās forša. Varbūt pietiekoši pārliecinoši man to pasniedza? Bet, ja godīgi, lielā mērā jau pirms pirmajām dzemdībām, man dzemdības kā tādas likās kaut kas skaists, neatkārtojams, un droši vien, zinot, cik daudziem cilvēkiem tas liekas kaut kas briesmīgs, gribējās ļaut redzēt, ka tas var tā arī nebūt, jo biju 100% pārliecināta, ka mana pieredze būs skaista. Man liekas, ka pati filma sanākusi brīnišķīga, pat ja vienā no galvenajām lomām esmu es pati.
Runājot par pašu filmēšanas procesu, man absolūti netraucēja citu cilvēku klātbūtne. Arī otrajās dzemdībās bez manis, mana drauga un vecmātes, piedalījās vairāki citi cilvēki, tai skaitā , mana drauga mamma un māsa caur skype. Man šķiet, ka dzemdības ir kaut kas tik maģisks un skaists, ka man nav žēl šo brīdi dalīt ar citiem!

Par vienīgo dzimšanas dienu, jo pārējās taču ir atceres dienas par dzimšanas dienu.

Kad gatavojos pirmajām dzemdībām, redzēju vienu video, kur bērniņš tikko piedzimis, visi stāv ap mammu un bebi un dzied „Happy birthday”, un man tas likās tik forši, jo patiesībā tā taču ir tā vienīgā, īstā dzimšanas diena, vēlāk svinam tikai tādas kā atceres dienas par to dienu. Un tad vēl pēc pirmās meitas piedzimšanas ap desmitiem vakarā, visi, kas bija klāt dzemdībās, sāka taisīties uz mājām, man tieši tad sākās tāda enerģija, ka jātaisa tusiņš. Bija kaut kā žēl, ka visi taisās iet prom. Tāpēc ar draugu nolēmām, ka, pēc otrajām dzemdībām būtu forši uztaisīt dzimšanas dienas ballīti pašā dzimšanas dienā.
Austra piedzima 9.20 un jau diezgan drīz pēc tam aizsūtījām visiem ziņu, ka var nākt ciemos. Beigās sanāca diezgan daudz ciemiņi! Bija kūka, dāvanas , šampanietis, puķes! Varbūt bija nedaudz nogurdinoši, bet tas bija forši!
Man piemēram liekas svarīgi - parādīt citiem, ka sieviete nav nekāds cietējs upuris, kas pēc dzemdībām pieslēgta pie sistēmas nedēļu atgūstas no traumas. Protams ir arī sarežģīti gadījumi, bet man liekas tas tik skumji, ka dzemdības tiek uztvertas kā mokas, nevis svētki."

Par to ko citām mammām iesaku.

"1. Peggy Vincent grāmatu "Baby Catcher: Chronicles of a Modern Midwife",- kas ļoti vienkārši un jauki apraksta dzemdības, visādas. Pateicoties šai
grāmatai jutos gana brīvi darīt visu, ko man gribējās dzemdību laikā
un zināt, ka tas ir normāli.

2. Lindas Rozenbahas gramatu "Gaidības un radības ar prieku", uz kuras aizmugurējā
vāciņa pavisam nejauši nonācis arī komentārs no manis :-))

3. Es piemēram baroju abas meitas.
Daudzi saka, - "šausmas, tu vēl 2.5 gadus vecu bērnu baro",
bet tai pašā laikā man ir vairāki cilvēki prasījuši- „vai drīks nofotogrāfēt,
ka divi bērni ēd - tas izskatās tik mīļi!”

4. Mana galvenā audzināšanas filozofija ir neaizmirst, ka bērni ir mazi cilvēciņi, izturēties pret viņiem tāpat kā es gribētu, lai izturas pret mani. Runāties ar viņiem, uzklausīt, respektēt arī viņu „nē”, paskaidrot, kāpēc tā vai citādi. Divos vārdos – cieņa un komunikācija :-)
Nu jā, un vēl – bučas un apskāvieni, cik vien uziet! Jo vairāk, jo labāk!" ,- Kristi


Kristi ar draugu un meitiņām.
Bučas un apskāvieni Kristi- Tev un Tavai gimenei- lai Jums burvīgs laiks Austrālijā!
Paldies Liels par šo patiešām iedrošinošo rakstu.
Jaudīgā mamma- prieks par tik brīnišķīgu dzemdību pieredzi un superforšajām meitenēm!,- Katrīna
Foto no Kristi personīgā arhīva.

pieaugušie vs bērni.

kamēr ,starp eksāmeniem, dzemdībām un nemitīgas informācijas uzsūkšanas savam pratām, meklēju laiku rakstiem ko likt blogā, pēdējās divas dienas domāju....
un domāju šoreiz nevis par bērniem, bet par mums - pieaugušajiem.
vakar, braucot trolejbusā kopā ar savu lielo meitu, pamanīju diezgan depresīvu bildi- gandrīz visi pieaugušie ir ar reāli nopietnām, var pat teikt-dusmīgām sejām.
ok, nevajag visiem but infantiliem vai ar putniem. bet kas ar mums notiek kad kļūstam pieauguši? kādēļ mēs pazaudējam to prieku kuru bērni rod skatoties kadpa logu lietus lāsītes skrien? pasmaidot par vienkāršām lietām- kaut vai kopīgu dziesmu dziedot ejot uz majam? vai priecāties par tik ierastu lietu, ka esam veseli,mums ir divas kajas, divas rokas, mēs varam smaidīt, mīlēt un galu galā pateikt to ka mīlam...


teiksim tā, mana ikdiena, kura principā nekad ta arī nekļūst ikdienišķa, paiet starp cilvēkiem, kuriem laikam šīs sejas nav ieradums- bērni, kuri visburtiskāk spēj priecaties par šo mirkli..grūtnieces, kuras sava stāvokļa dēļ atrodas augstak par zemi, vai dažreiz vienkārši emocionāli nestabili..jaunās māmiņas, kurām endorfīns izdalās pasmaržojot vien mazā bērniņa galviņu..medicīnas studenti, kuri pārmācīšanās dēļ kļuvusi diezgan ar un varbūt pat par putniem..un tad jau vel beigās mani talantīgie draugi- kuri visi ir diezgan geniji sava frontē, kas nozīmē ka arī tos neviens nekad nespēs ielikt kādos rāmjos vai dusmīgā sejas izteiksmē...
ar šo kolorīto uzskaitījumu es nebūt nevēlējos teikt ka kāda ziņā esmu burvīgāka par citiem, bet... par tiem dusmīgajiem pieaugušajiem tajā 25.trolejbusā, gan es esmu priecīgāka:
mēs ar Beatrisi uzsmaidījām e-talonu kontrolierim un velējām Veiksmi Darbā!, uz ko diemžēl nesaņemdamas paldies, saņēmām vien dusmīgu un neizpratnes pilnu skatienu...
redzot ka kāda sieviete no blakus automašīnas loga mani vero, es nevis teloju ka nemanu un nodūru skatienu zemē, bet ar savu smaidu arī viņas sejā liku uzplaukt smaidam...

jā, un protams,-par ko tad smaidīt- "dzīvē nepieciešamākās lietas"-naudas nevienam nav, valstī krīze, darbā nomocīti, vienistabu dzīvokļi, aukstas vakariņas, izmirstošie "paldies un lūdzu", mīļotais pameta, smaržas beidzās, kredītu neiedeva....

bet zini,katru dienu atrodoties blakus,kur starp dzīvību un nāvi ir viens sīks solis, es tomēr varu sajusties laimīga un par to uzsmaidīt Tev un vēltīt labus vārdus, vien par to ka dzīvoju.
par to ka mīlu.
par to ka es šobrīd to varu Tev uzrakstīt.

foto: Pērļu mamma

ceturtdiena, 2010. gada 4. novembris

"Mans Mazais" novembra žurnāls- PILNS AR PĒRLĒM!

šoreiz Manu Mazo no pastkastītes izņēmu ar satraukuma pilnu sirdi...satraukums drusku ir mazinājies, taču paliek jautājums vai manu domu māmiņas uztvers tā kā biju domājusi es?ceru, ka jā.
drusku skumdina tas ka raksts NAV izrediģēts no žurnālistes pārprastajām domām, tādēļ vismaz šeit-savā blogā, pārlabošu teikumu par to, ka dūla nekādā gadījumā nelūdz dekterim dzemdību zālē nenākt. Mans stāsts vairāk bija par to, ka nereti personālam šīs dzemdības ir "vienas no", un attieksme mēdz būt sasteigta nepadomājot, ka sievietei pirmā stunda ar bēbīti ir TIK īpaša. Piemēram kā bija man pirmajās dzemdībās, kad pirmajā pusstundā, kad ar mīļoto vīrieti un bērniņu baudījām pirmo satikšanos dežurējošajai sanitārei OBLIGĀTI vajadzēja grabināt bļodas un šālītes tik skaļi, ka man tas bija traucējoši:) tā ka teksts par dakteriem netika izrediģēts, par ko atvainojos redakcijas vietā.



Mans Mazais Nr.11/2010




vēlos pateikt PALDIES par jau saņemtajiem iedrošinošajiem vārdiem no mammām un draugiem, ka raksts ir jauks un ļoti katrīnīgs! Paldies Jums, mīļie, tie vārdi stiprina un dod gandarījumu ka esmu uz pareizā ceļa!
Paldies arī par komplimentiem par blogu- lai gan blogs vēl ir "autiņos", idejas kā darbību paplašināt&papildināt ir daudz un ceru ka tuvākajā laikā tiks realizētas!
Ļoti liels prieks šajā Manā Mazajā redzēt arī mammas-blogotājas Santu Bindemani (kids-gazette saimnieci) un Laini (mammas roku saimnieci), ļoti gribētu aicināt visas mammas-blogotājas 'čupoties', lai varam viena otru iedrošināt!

ā, un vēl par žurnālu- no vienas puses žēl par iepriekšējās galv.redaktores Ilzes aiziešanu no amata, bet no otras puses- prieks par jaunās redaktores Tīnas atnākšanu- ceru ka pārmaiņas Manā Mazajā būs vecākiem patīkamas, nezaudējot savu profesionālo skatījumu uz rakstīto. Jo vismaz līdz šim, Mans Mazais, pēc manām domām, bija diezgan liela autoritāte, pretēji interneta medijiem mazuļu gaidīšanas un audzināšanas jomā.

otrdiena, 2010. gada 2. novembris

jaudīgā mamma - Linda. 1.daļa.

šodien es sāku sēriju, kura manā blogā būs viena no svarīgākajām, īpašākajām.
par mammām.
par vienkārši fantastiskām mammām, kuras man atrodas tuvāk vai tālāk, bet ir tepat apkārt.
es ārkārtīgi ar viņām lepojos.
viņas ir ne tikai brīnišķīgas mammas, bet arī dzīvesgudras sievietes, kuras ir radošas būtnes gan savā profesionālajā darbā, gan arī mājās, sasniedz savus mērķus, pilnveido sevi, apbur un piepilda. iedvesmo mani un cerams arī Tevi.
divos vārdos sakot - jaudīgas būtnes.

1.daļa.
Pirmā, kurai lūdzu atbildēt uz dažiem jautājumiem, bija Linda - viņa iedvesmo mani ne tikai ar saviem vārdiem, bet ar saviem darbiem. Viņas īsfilma "ieElpot" par mājdzemdībām uz lielā k/t "Rīga" ekrāna mani ārkārtīgi saviļņoja un pārliecināja, ka es savu otro atvasīti šajā pasaulē vēlos sagaidīt tieši mājdzemdībās. Linda ir ļoti radoša būtne - mani aizrauj viņas īsfilmas, idejas ka arī vienmēr atvērtā sirds kopīgiem darbiem un padomiem.
Tātad, Linda Olte (32), mamma piecgadīgajam Francim. Režisore.



par personīgo pieredzi un lēmumu piedzīvot mājdzemdības.
Pēc tikšanās ar vecmāti, Rudīti Brūveri, es nolēmu, ka gribu bērniņa dzimšanas mirkli piedzīvot īpaši. Sapratu, ka gribu dzemdības uztvert kā piedzīvojumu un vienu no skaistākajiem mirkļiem savā dzīvē, nevis kā sievietes briesmīgo likteni, kas viņai ir jāizcieš, lai tiktu pie bērna. Jau pašā sākumā es ļoti rūpīgi izvēlējos cilvēkus, kuriem stāstīt par šādu lēmumu, jo pirms pieciem gadiem Latvijā mājdzemdības vēl bija nepopulārs solis. Briesmu stāstus ar pēkšņām, neprognozējamām asiņošanām un citām iespējamām komplikācijām bija ieteicams ar neitrālu sejas izteiksmi noklausīties un strauji mainīt sarunas tematu. Apmēram trīsdesmitajā grūtniecības nedēļā man sākās savādas sāpes vēderā un drošībai aizbraucu uz Dzemdību namu pārbaudīties... Uzņemšanas kundzīte, nepienākot tuvāk par 3 metriem, man paziņoja, ka noteikti ir sākušās priekšlaicīgas dzemdības. Ārsts mani apskatīt varēšot tikai rīt un vislabāk jau uzreiz ierakstīties slimnīcā.
 Toreiz nolēmu piezvanīt Rudītei un, izstāstot savus uztraukumus, viņa teica: „ Mīļā Linda, izklausās, ka tu esi par daudz strādājusi un bērniņš tev saka, lai atpūties. Brauc mājās, iedzer glāzi vīna, dod sev mieru un viss būs labi!”
Tā arī izdarīju un izrādījās, ka Rudītei bija taisnība. Tajā brīdī man vairs nebija šaubu, kam gribu uzticēties tik svarīgā dzīves notikumā.
Francis piedzima mājās, vannā, un es ceru, ka Dievs man ļaus piedzīvot šo fantastisko notikumu vēl kādu reizi. Nevaru iedomāties, kas vēl varētu būt lielāks notikums sievietei. "Es ticu un esmu pārliecināta, ka dzemdības sievietē kaut ko ļoti atver - noteikti sievišķību un vieduma kanālus."


par filmu.

Pēc dzemdībām man likās, ka šī pieredze un sajūtas bija tik foršas, ka gribu tās nodot tālāk, tāpēc arī tapa ideja par filmu. Ceļš līdz desmit minūšu filmiņai bija ļoti garš. Sākumā runājos ar visām mājdzemdību vecmātēm, skatījos daudz jau tapušo filmu pasaulē, lasīju grāmatas un tagad, pēc šiem trīs gadiem, es jūtu, ka būtu gandrīz perfekta dzemdētāja!


Draudzene Kristi man izstāstīja, ka gaida bērniņu,un es diezgan drīz jautāju, vai viņa būtu ar mieru, ka mēs dzemdības filmētu. Ja pareizi atceros, tad no paša sākuma Kristi par mājdzemdībām nebija domājusi, tomēr lēnā garā viss beidzās ar to, ka 1. jūnija rītā saņēmu zvanu, par to, ka dzemdības ir sākušās. Es zvanīju Valdiņam (filmas operatoram), kas kopā ar skaņinieku bija vēl uz kuģa kaut kur Baltijas jūrā, pa ceļam no Zviedrijas. Ap pieciem ar visām kamerām, aparatūrām un lampām ieradāmies Kristi dzīvoklī un pēc deviņiem Kristi meitiņa Gerda bija klāt. Pats piedzimšanas mirklis nofilmēts netika, jo Valdiņš nespēja turēties pretim milzīgajam tā brīža enerģijas sprādzienam un kamera piedzīvoja kaut ko līdzīgu brīvajam lidojumam. Es it kā drošībai arī filmēju ar otru kameru, bet nu ...
kā Hercs Franks vienā savā pirmizrādē teica: ”Vienai operatora acij ir jābūt sausai, otrai miklai...”. Šoreiz šis mirklis bija pārāk spēcīgs, mēs visi no laimes raudājām - tas bija magic.

               UN TE IR PATI FILMA!

vimeo.com portālā to jau ir noskatījušies vairāki tūkstoši. Kas gan režisora sirdi var sildīt vairāk, kā tas, ka kādu Argentīnā, Francijā vai Sibīrijā filma ir "aizķērusi"? :)


Es esmu laimīga, ka Kristi uzticējās man un visai filmēšanas grupai, ka ļāva mums būt klāt un piedalīties brīnumā. Vēl vairāk - Kristi lūdza mani piedalīties arī viņas otras meitiņas, Austras, dzimšanā ši gada augustā. Pārāk daudz gan neko palīdzēt nevajadzēja - vienkārši biju līdzās un lūdzu Dievu, lai Viņš ir šī brīža režisors.

par to, ka esmu Franča mamma.

Ar Franča piedzimšanu manā dzīvē noteikti mainījās prioritātes. Pirms tam biju ļoti apzinīga, pārdzīvoju, ja kavēju, kad liku otram gaidīt, vai kaut ko neizdarīju pietiekoši labi. Pēc dzemdībām, man noteikti daudz svarīgāk bija nevis atstāt raudošu un bēdīgu bērnu, lai tikai laikā paspētu uz darbu, bet mierīgi sarunāt lietas ar Franci - ja vajag, vēl piecas minūtes paturēt un samīļot viņu klēpī. Darbā nekas nemainās, bet bērnam esmu aiztaupījusi nevajadzīgu kreņķi.




Protams, tas ir milzīgs pacietības treniņš, bet beigās tas vienmēr atmaksājas. Es, protams, varētu ar savu vecāka autoritāti likt viņam paklausīt uzreiz, bez ierunām, teikt, ka rudenī ir jāvelk zābaki un ar sandalēm pa peļķēm staigāt nevar, bet es saku viņam: „ Labi, tu vari iet arā bez zābakiem, bet visticamāk kājas būs slapjas, sajūta nepatīkama, bet tu to vari darīt, tā ir tava izvēle”. Parasti viņš tomēr pieņem "pareizo" lēmumu, bet ir ieguvis sajūtu, ka pats to ir izvēlējies, nekas nav bijis uzspiests. Protams, ir obligātie bezierunu nosacījumi, ka ejot pāri ielai ir jādod roka vai mašīnā jāpiesprādzējas, bet es diezgan daudz ļauju viņam pašam domāt un izvēlēties. Man daudz svarīgāk par savu varas izrādīšanu ir, lai Francis iemācās pats pieņemt lēmumus un tos pamatot, lai viņš iemācās domāt.
Ar slimošanām ir tā - es ticu, ka saslimšanas ir sekas kādām emocijām un bērniem vispār slimošanas ir indikatori, ka kādā sfērā nejūtas labi. Vai tās ir attiecības ģimenē, vai bērnudārzā, vai viņš tādā veidā lūdz vairāk uzmanību no mammas un tēta... Es reāli esmu piedzīvojusi tādu lietu, ka Francis bija saaukstējies ar klepu, iesnām, temperatūru. Bija sarunāta aukle, jo man bija jāstrādā, bet es sapratu, ka tas ir viņa sauciens pēc samīļošanas. Es pateicu darbā, ka nevaru būt, paliku ar Franci mājās, visu dienu lasījām grāmatas, darījām to, ko viņš grib, mīļoju viņu, nedarīju paralēli nekādas savas lietas. Un viņš bija vesels. Manā dzīvē tas vienkārši strādā. Jau no brīža, kad viņš vēl bija vēderā.
Vēl viena laba lieta, kas mums darbojas ir - Zvaigžņu kalendārs. Mums aktuāla bija pašam saģērbšanās, nekā nebija iespējams sarunāt, ka kreklu vai bikses uzvelk pats. Tad nu par to, ka saģērbjas pats, tiek piešķirta uzlīme, ko līmē kādā sarunātā vietā un ja izdodas piecas uzlīmes saņemt, tad var izvēlēties sev kādu dāvanu - vai tā ir došanās uz zvērudārzu vai izvēlēts saldums veikalā, tas ir vienalga.



par Franci



Francim ir milzīga enerģija, viņš ir izteikts līderis, ļoti patīk zīmēt, patīk zvēri, gribot būt dzīvnieku pētnieks. Esi pati gribētu, lai viņš ar prieku dodas uz mūzikas skolu un spēlē vijolīti, bet pagaidām viņam interesē sava radīšana, nepatīk, ja māca ko un kā darīt un to arī respektēju.
Katru nedēļu cenšamies uztaisīt "brīvdienu", kad var neiet uz bērnudārzu, bet darīt, ko pats grib-kopā paspēlēties kaut dažas minūtes- tas viņam ir ļoti svarīgi. Katru vakaru spēlējam "kas tev šodien vislabāk patika un kas nepatika" spēli - tā es varu uzzināt, kā viņam pa dienu gājis un viņš mācās noformulēt savas sajūtas un domas.
Kopš oktobra pie mums ģimenē ciemojas Jurītis no bērnunama, Man ir piešķirts viesģimenes statuss, kas nozīmē, ka regulāri draudzējamies ar viņu. Tā man un Francim ir jauna pieredze un es ticu, ka šīs tikšanās mums visiem ir liela svētība!

Man ļoti patīk būt mammai un es cenšos Franci audzināt pēc labākās saprašanas, tomēr pats svarīgākais, manuprāt, ko mammas saviem bērniem var dot, ir lūgt Dievu par viņiem. Lūgt par viņa draugiem, par cilvēkiem, kurus viņš satiek un ir kopā ikdienā, par bērna raksturu, viņa dienu, panākumiem, grūtībām, par viņa nākotni un tā tālāk. Pāri visam iepriekšminētajam, es lūdzu Dievu, lai Francis izaug par sirdsgudru un pasauli mīlošu cilvēku.

Paldies Lindai par brīnišķīgo filmu. Paldies par atbildēm, kas nepārprotami iedvesmo !



foto: no Lindas Oltes personīga arhīva

iedvesma bērnos iesēt Gudrības sēklu...

foto: izdevniecība Avots

saraksts. "kas nepieciešams gatavojoties plānotām mājdzemdībām."

Māmiņai
  • Pase, Mātes pase
  • 1 paka TENA vienreizlietojamie autiņi 60*90
  • 3 pamperi (M vai L izmērs)
  • 1 paka higiēnisko pakešu (lielās t.i.nakts paketes)
  • krūšturu ielikņi (te iesaka vienreizlietojamos,bet man ļoti patīk Weledas veikaliņā nopērkamie kokvilnas un vilnas ieliknīši- tie ir mazgājami t.i. lietojami vairākas reizes, ļoti maigi, lai gan uzsūktspēja nav tik laba kā vienreizlietojamiem)
  • 3 gb apakšveļas komplekti (krūšturi- zīdīšanai)
  • kokvilnas zeķītes, vilnas zeķītes
  • 2 krekli dzemdēšanai (iesaku izvelēties kādu skaistu naktskreklu,piemēram, man pašai bija balts pagarš krekls ar tautiskiem izšuvumiem, tagad skapī glabajās, gandrīz tāpat kā citiem kāzu kleita- vienvārdsakot- "dzemdēšanas tērps-relikvija" :) )
  • viens komplekts tērpa un apavu ārā iziešanai
  • halāts, čības
  • lielā bumba sēdēšanai
  • 2 gultas veļas komplekti
  • 4-5 lieli spilveni ar spilvendrānam
  • viegla, silta sega
  • ziede krūšu galu kopšanai
  • rasaskrēsliņa tēja, linsēklas (skat: http://perlumamma.blogspot.com/2011/04/arstniecibas-augu-tejas-grutniecibas_19.html)
  • mazā ūdens pudele ar sporta uzgali
  • viegli saldumi
  • 2 lielie dvieļi
  • 2 pakas sauso salvetīšu kartona kastītēs
Tētim

  • plaušu RTG
  • ērts tērps, čības
  • dzēriens, ēdiens
Bērniņam

  • 3 komplektiņi pirmajām dienām- 56 izmērs- body, rāpulītis, kokvilnas cepurīte)
  • 2 kokvilnas jaciņas
  • 2 pāri vilnas zeķīsu
  • flaneļa sedziņa segpārvalkā
  • 2 flaneļa autiņi
  • 2 lielie dvieļi bērniņam
  • bērnu ziepes
  • klingerīšu (vai 100% olīvu) eļļa, bērnu krēms, cinka ziede (bērna ādas kopšanai)
  • vates plāksnītes, vates irbulīši
  • pamperi vai autiņi
  • lielais pakaviņš
  • 1 paka TENA vienreizlietojamo autiņu komplekts 60*40
  • likopodijs (skat: http://perlumamma.blogspot.com/2010/12/slava-kam-likopodijam.html)

protams, nepieciešams uz dzimšanas brīdi ir sagatavot arī šūpulīti un pārtinamo virsmu - vai vietu, kur mazais tiks apkopts.
kā arī rati, lai dotos pastaigās, autokrēsliņš.



parasti pirmajā pirmsdzemdību mājas vizītē, vecmāte kopā ar māmiņu šim sarakstam iziet cauri, tādēļ visticamāk, ka vecmāte labāk spēs paskaidrot šo lietu nepieciešamību no savas puses.
saraksta avots- veselības centrs "Stārķa ligzda".